OSHO

Jednen z najbardziej kontrowersyjnych ludzi w historii cywilizacji. Jego bezkompromisowość, ma zawsze tylko jeden cel – uczynić Cię wolnym człowiekiem. Osho był przeciwnikiem jakiegokolwiek systemu wiary. Cenił natomiast i zalecał osobistą religijność, a nie bycie wyznawcą religii – wyraźnie te rzeczy rozgraniczał.

 

 „Odrzuć wszelkie doktryny, dogmaty, wierzenia… odrzuć wszelkie „-izmy”. Uwolnij się od nich, bądź świeży, bądź nieskażony. A wtedy pojawi się w tobie inteligencja.”

 

Osho - urodzony jako Rajneesh Chandra Mohan Jain  (ur. 11 grudnia 1931 w Kuchwadzie, stan Madhya Pradesh w Indiach, zm. 19 stycznia 1990 w Punie). Szeroko znany również jako Bhagwan Shree Rajneesh (czytaj: bhagłan śri radźniś)  – współczesny hinduski guru, nauczyciel i mistrz duchowy. Założyciel ruchu religijnego Neo-Sannyas (uczniowie nazywani są sannjasinami).

Żył w Indiach oraz przez kilka lat w Stanach Zjednoczonych. Swoją osobą zainspirował powstanie szerzej rozumianego ruchu Osho, który nadal ma wielu wyznawców i zwolenników na całym świecie.

Autor kilkuset książek – według różnych danych ich liczba waha się pomiędzy 400 oryginalnymi tytułami, a 750, włączając w to różne kompilacje. Tłumaczone na ponad 50 języków, ale np. w Związku Radzieckim książki Osho były surowo zakazane. Najbardziej znane tytuły to: „From Sex to Superconsciousness”; „My Way, the Way of the White Clouds”; „The Book of Secrets”. Szczególną książką (a przy okazji kolejną z rozmaitych prowokacji) jest „No Book” – książka z samymi pustymi kartkami.

Osho nie pisał książek w dosłownym tego słowa znaczeniu. Zostały one spisane przez jego uczniów z taśm, na których rejestrowane były jego wykłady (ang. discourse), z których każdy trwał średnio półtorej godziny (część z nich łączył w cykle tematyczne). Osho wygłaszał je bez żadnych przygotowań czy materiałów (z wyjątkiem wielu z opowiadanych w trakcie wykładów – najczęściej niecenzuralnych – dowcipów, które zbierali dla niego uczniowie). Był mówcą i – jak sam siebie określał – gawędziarzem. Wykłady dostępne są na kasetach w formie audio i wideo, a książek przybywa, gdyż wciąż na angielski tłumaczone są wczesne wykłady Osho wygłaszane w hindi.

 

Ciężko wymieniać wszystkie książki Osho… Po rozszerzone informacje zapraszam na Wikipedię: OSHO

Oficjalna strona: www.osho.com